Aşkale İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEOLAR İLETİŞİM E-DERGİ

Sorgulamalar

Videolar

Hizmete Özel

EN ÇOK OKUNANLAR

Sığır, Koyun Keçi Türü hayvanların Tanımlanması ve Nakilleri

Sığır, Koyun Keçi Türü hayvanların Tanımlanması ve Nakilleri

Tarih 05 Ocak 2012, 10:49 Editör

02.12.2011 Tarihinde 28130 sayılı resmi gazetede Sığır Cinsi ve Koyun Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili Ve İzlenmesi Yönetmeliği ve 17.12.2011 tarihinde Yurt İçinde Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünlerin Nakilleri Hakkında Yönetmeliği yayınlanmıştır.

02.12.2011 Tarihinde 28130 sayılı resmi gazetede “Sığır Cinsi ve Koyun Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili Ve İzlenmesi Yönetmeliği” ve 17.12.2011 tarihinde “Yurt İçinde Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünlerin Nakilleri Hakkında Yönetmeliği” yayınlanmıştır.
HAYVAN SAHİBİNİN SORUMLULUK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ;
02.06.2012 tarihine kadar her yaşta sığır cinsi tanımlanmamış hayvan, hayvan sahibinin bildiriminden sonra küpelenip Türkvete kayıt edilecektir.
02.06.2012 tarihinden sonra hayvan doğumundan 20 gün içinde küpe taktırıp Türkvet sistemine kayıt ettirmeli ve pasaportunu almalıdır. Hayvan sahipleri bildirim süresi içinde bildirmemesi durumunda 593 TL idari para cezası uygulandıktan sonra hayvana küpe takılıp Türkvet sistemine kayıt edilir.
        Hayvan sahibi hayvanların tanımlanmalarını sağlamak, doğum, ölüm, kesim, zorunlu kesimleri ile işletmesine aldığı sattığı hayvan hareketlerinin kayıtlarını tutmak, hayvanların tescili ile ilgili masrafları karşılamak, düşen küpeleri bildirmekle zorunludur.
 
        Köy İçinde Hayvan Alımı-Satımı: Pasaport üzerinde alıcı ve satıcıya ait bilgiler doldurulup imzalanarak, ilgili bölümler 7 gün içinde İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirilerek Türkvet üzerinde alım satımı yapacaktır. Pasaportsuz yapılan alım ve satımlarda hayvan sistem üzerinden kayıt edilmeyecektir.
 
İlçe İçinde Hayvan Alımı – Satımı: Menşe-i şahadetnamesi kalkmıştır. Hayvan pasaportu üzerinde alım-satım yapılıp muhtar tarafından pasaportun arkası onaylandıktan sonra hayvan köyden çıkış yapacaktır. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne 7 gün içinde haber verilecektir. Hayvan nakilleri sırasında hayvanın pasaportu yanında bulunmak zorundadır. Pasaportsuz yapılan alım ve satımlarda hayvan sistem üzerinden kayıt edilmeyecektir.
İlçe dışına çıkacak hayvanlar pasaportlarıyla birlikte, muhtar tarafından mühürlenmiş olarak İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne gelip sağlık raporu alarak gitmeleri gerekmektedir.
Hayvan sevklerinde ilçe içinde ve dışında pasaportsuz ve sağlık raporsuz yakalanan hayvanlara hayvan sahibine hayvan başına 356 TL, araç başına 1.187 TL idari para cezası uygulanır. Kulak Küpesi olmayan hayvanların yakalanması sonucunda tüm masrafları sahibi tarafından karşılanarak en yakın kesimhanede kestirilip hayvan sahibine teslim edilir.
Kulak Küpesi Düşmüş hayvanların numaraları tespit edilip 30 gün içinde İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Aynı numara bakanlıktan gelip tekrar takılır.
KOYUN KEÇİ TÜRÜ HAYVANLARIN TANIMLANMASI VE NAKİLLERİ
Koyun keçi türü hayvanların tanımlanması doğumundan itibaren en geç 6 ay içinde küpeletip kayıt ettirmelidir. Belirlenen süre içinde kayıt yaptırmayan hayvan sahiplerine 593 TL idari para cezası uygulandıktan sonra küpeleme ve kayıt işlemi yapılır.
Koyun keçi türü hayvanların küpesinin düşmesi durumunda 30 gün içinde İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık müdürlüğüne bilgi verilir, bakanlıktan aynı numaralar geldiğinde takılır.
Koyun keçi türü hayvanların her bir işletme değiştirmesinde nakil belgesi düzenlenir ve hayvanların beraberinde bulundurulur. 7 gün içinde varış işletmesinin bağlı bulunduğu ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğüne bildirilir. Bulundurulmaması halinde hayvan başına 58 TL, araç başına 1.187 TL cezai işlem uygulanır.
İŞLETME ZİYARETLERİ
İşletme ziyaretlerinde sığır, koyun keçi hareketlerini bildirmediği tespit edilen hayvan sahiplerine 593 TL idari para cezası uygulanır.
***Detaylı bilgi için İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne müracaat ediniz.
Aşkale İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tel: 0442 415 14 10

Bu haber 926 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

DUYURULAR

Kaba yem ihtiyaçı

Kaba yem ihtiyaçı Kaba Yem İhtiyacı

2013 Yılı Döner Sermaye Ücretleri

2013 Yılı Döner Sermaye Ücretleri 2013 Yılı Döner Sermaye Ücretleri

İlçe Tarım Müdürü

Metin ARİFOĞULLARI

GALERİ

Tarihte Bugün


-19
-11°
-19°
Erzurum
Salı, 01
Çarşamba   -2° -15°
Perşembe   -1° -14°
Cuma   -1° -14°
Cumartesi   -3° -9°
Pazar   -7°
Pazartesi   -1° -12°

Tüm Gazateler

Tasarım: Veteriner Hekim Mustafa EVRAN
 

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi